XII Festiwal Korowaja Mielnickiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 maja 2018

W dniach 5-6 maja odbył się XII Festiwal Korowaja Mielnickiego w Mielniku . Podczas pierwszego dnia wydarzenia widownia mogła podziwiać wypieki korowajów weselnych oraz posłuchać występów zespołów Mielniczan z Mielnika oraz Czyżowian z Czyż. Gdy widzowie oglądali występy sceniczne, jury obradowała nad wypiekami. W konkursie brało udział dziesięć korowajów.

Oceniało je jury w składzie: przewodnicząca – Ludmiła Stawska (pomysłodawczyni festiwalu) ,Wiesława Bloch-Brick (Honorowy Obywatel Gminy Mielnik), Alicja Okoczuk (kierownik zespołu Mielniczanie z Mielnika), Helena Szczygoł (malarka), Olga Pogrebniak (Radna Gminy Mielnik). Do konkursu przystąpili:

Leontyna Kasperuk , Mielnik, nr 1

Barbara Hackiewicz, Mielnik, nr 2

Kuba Hackiewicz, Mielnik, nr 3

Justyna Białobrzeska, Mielnik, nr 4

Irena Drewnowska, Radziwiłłówka, nr 5

Agnieszka Martyniuk, Nurzec Stacja, nr 6

Antonina Gruszewska, Zabłocie, nr 7

Alina Hackiewicz-Stępień, Mielnik, nr 8

Jerzy Stępień, Mielnik, nr 9

Helena Wasiluk, Czyże, nr 10

Po podsumowaniu punktów ogłoszono wyniki:

I miejsce – Leontyna Kasperuk, Mielnik, nr 1, p.42,5
II miejsce –Barbara Hackiewicz, Mielnik, nr 2, p. 42
III miejsce –Agnieszka Martyniuk, Nurzec Stacja, nr 6 p. 39
Wyróżnienia: 1.Irena Drewnowska, Radziwiłłówka nr 6, p. 37,5     2. Justyna Białobrzeska,  Mielnik nr 4, p.36

Nagrodą za pierwsze miejsce była wyciskarka do soków, za drugie –zestaw sztućców za trzecie zestaw patelni. Nagrodami za wyróżnienie były naczynia żaroodporne. Narody pocieszenia oraz nagrodę dla najstarszego uczestnika konkursu ufundowała Pani Ludmiła Stawska. Nagroda specjalna trafiła w ręce Pani Leontyny Kasperuk.

Publiczność także coś otrzymała – każdy chętny mógł skosztować konkursowych korowajów. Na zakończenie publiczność mogła potańczyć przy występie Kapeli Borowian z Siemiatycz.

Drugi dzień był poświęcony obchodom korowaja agrarnego w Radziwiłłówce .W tym dniu każdy mógł spróbować smacznych korowajów agrarnych przygotowanych przez Panie z zespołu Krynica i wysłuchać pieśni zespołów z gminy Mielnik – gospodarzy KRYNICY z Radziwiłłówki, NOWINY z Moszczony Królewskiej, MIELNICZAN z Mielnika, WRZOSÓW z Wilanowa, a także zespołów występujących gościnie: RUCZAJOK z Białowieży, ZAKRZE ŚPIEWA z Zakrza oraz zespół ludowy pieśni i muzyki ZARANICA działający przy Domu Kultury w Mahdalinie k. Kobrynia. Zespół z Białorusi przywiózł w podarunku piękny korowaj. Wydarzenie zostało zakończone wspólną biesiadą.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie