Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Gmina Nurzec - Stacja

Gmina Nurzec – Stacja jest gminą wiejską położoną w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim. Połowę powierzchni gminy stanowią lasy, które dzięki swojej urokliwości i bogactwie runa leśnego przyciągają liczne rzesze odwiedzających je osób.

Turyści koniecznie powinni odwiedzić zabytki występujące na jej obszarze:

Zachęcamy także do odwiedzenia miejsc kultu:

Na obszarze gminy Nurzec-Stacja w 1990 roku utworzony został rezerwat „Sokóle”. Obszar rezerwatu wynosi 44 ha. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie naturalnych zbiorowisk leśnych o typowych dla Wysoczyzny Drohiczyńskiej drzewostanach mieszanych, będących ostatnimi fragmentami dawnej Puszczy Mielnickiej. W przeważającej części są to starodrzewy dębowo – grabowe. Na terenie rezerwatu znajduje się jeden z najstarszych pomników przyrody – dąb szypułkowy, mający ok 365 lat o obwodzie pnia 530 cm i wysokości 34m (Ojciec dębów).

W roku 2007 utworzony został rezerwat „Witanowszczyzna”. Rezerwat utworzono w celu zachowania w stanie naturalnym ekosystemów leśnych lasów łęgowych i grądów, a w szczególności zachowania stanowisk rzadko występujących na niżu gatunków górskich tj. parzydła leśnego, cebulicy dwulistnej oraz bodziszka żałobnego. Przez część rezerwatu przepływa rzeka Pulwa, która podczas wiosennych roztopów tworzy rozlewiska.

Na miłośników kolarstwa czekają szalki turystyczne:

Najlepsze ekologiczne sery zagrodowe z koziego mleka dostaniecie u Pani Aldony @Sery kozie z Podlasia. Pani Aldona oferuje także mleko kozie, kefir, jogurt, twarożek śmietankowy.

Natomiast jeśli macie ochotę na dania tradycyjnej kuchni podlaskiej koniecznie musicie się udać do Smak Podlasia – Ostoja Szumiłówka. Dania przygotowane są z produktów z własnego ogródka, bądź też od lokalnych gospodarzy. Polecamy przepyszną babkę ziemniaczaną z pieca oraz kiszkę ziemniaczaną. Miłośnicy ciast z pewnością skuszą się na wyśmienitego Marcinka, który będzie idealnym uzupełnieniem do aromatycznej kawki.

Na obszarze gminy występują miejsca noclegowe. W Żerczycach Pani Raisa prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, które w ofercie posiada 16 miejsc noclegowych. Dodatkowymi udogodnieniami miejsca jest miejsce na grill oraz ognisko, altany na wolnym powietrzu. Atrakcje przygotowane dzieciom to zjeżdżalnia linowa, domek, karuzela, rowery i huśtawki.

Kolejnym gospodarstwem agroturystycznym prowadzonym w Żerczycach jest Kwiatowa zagroda. Gospodarze udostępniają część domu z niezależnym oddzielnym wejściem. Na posesji znajduje się oczko wodne, huśtawka, duży stół biesiadny z ławkami przy którym można spędzać długie letnie wieczory, zajadając przysmaki z grilla oraz ogniska. Na najmłodszych gości czeka plac zabaw dla dzieci. Agroturystyka otoczona jest zielenią i pięknymi kwiatami, a duże podwórze daje możliwości rozbicia namiotu, bądź też umiejscowienia kempingu.

Noclegi na terenie gminy: