Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Gmina Przesmyki

Gmina Przesmyki położona jest w północno – wschodniej części powiatu siedleckiego, we wschodniej części województwa mazowieckiego. Przez obszar gminy przepływa rzeka Kołodziejka będąca lewobrzeżnym dopływem Bugu. Na terenie gminy znajdują się szeregi wód stojących, najważniejszymi z nich są jeziora w okolicach wsi Łysów. Obszar gminy jest cenny pod względem przyrodniczym, gdyż jej fragment położony jest na obszarze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i Zielonych Płuc Polski. W gminie Przesmyki występują zarejestrowane pomniki przyrody:

Atrakcję turystyczną gminy stanowią zabytki, znajdujące się na jej obszarze:

Miłośnicy zwiedzania koniecznie powinni się udać do funkcjonującego w Dąbrowie Muzeum Ziemiaństwa. Muzeum oferuje zwiedzanie ekspozycji stałej w klasycystycznym dworze tj. zabytkowe wnętrza ziemiańskie pochodzące z przełomu XIX i XX wieku: kancelaria dworska, pokój pani domu, sypialnia, salon, jadalnia, kuchnia i łazienka. Prowadzona jest także sprzedaż wydawnictw i pamiątek, wynajem rowerów i łodzi, którymi można pływać po stawie oraz dostępne są pokoje gościnne z widokiem na zabytkowy park, znajdujące się na poddaszu dworu i w oficynie.

W Kamiankach – Wańkach  w pobliżu lasów prowadzone jest gospodarstwo agroturystyczne Jolanta Zalewska. Malownicza okolica zachęca do spacerów, nordic walkingu oraz wycieczek rowerowych podczas, których można zatrzymać się na grzybobranie, gdyż lasy obfitują w runo leśne. Gospodyni oferuje całodzienne wyżywienie, które przygotowywane są w oparciu o produkty pochodzące z własnego gospodarstwa. Specjalnością gospodyni jest kuchnia myśliwska. Gospodarze organizują ogniska, grille, imprezy okolicznościowe, natomiast zimą kuligi.
W agroturystyce można zakupić: jajka, sery, mleko, warzywa, owoce, miód i wędliny.