Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Gmina Sterdyń

Gmina Sterdyń położona jest w województwie mazowieckim, na terenie „Zielonych Płuc Polski”. Jest to obszar bogaty pod względem walorów przyrodniczych. Przez gminę przepływa rzeka Bug oraz dwie rzeczki: Cetynia i Buczynka, posiadające niezwykle malownicze doliny.

Występują także zarejestrowane pomniki przyrody:

Gmina Sterdyń na swoim obszarze posiada wiele zabytków.

Koniecznym do odwiedzenia jest położony w starorzeczu Hotel Pałac Ossolińskich Conference & SPA posiadający ponad 300- letnią historię. Pałac otoczony jest parkiem w stylu angielskim. Jest to niezwykłe miejsce, w którym na każdym kroku odczuwa się historię z jaką jest związane. Atmosfera, pyszna kuchnia i wystrój sal na pewno zrobi wrażenie i pozostanie niezapomniana. W Karczmie podawane są dania regionalne oraz kuchni staropolskiej, natomiast miodopitnia jest idealnym miejscem na organizację degustacji miodów bądź wina. W podziemiach Lewej Oficyny znajduje się SPA, w którym znajduje się sauna fińska, parowa, łóżko masujące oraz bogata oferta zabiegów.

Miłośników architektury zainteresuje Kościół św. Anny w Sterdyni, który został wzniesiony w 1779 – 1783 roku. Kościół jest budowlą późnobarokową, orientowaną, posiadającą trzy nawy.

Atrakcję turystyczną gminy stanowią zabytki:

Gmina z wszystkich stron otoczona jest lasami. To niewątpliwe atrakcyjne miejsce dla grzybiarzy i osób zbierających owoce leśne.

Malownicze krajobrazy zachęcają do wędrówek pieszych, a wytyczony Szlak Unitów Sokołowskich skłania rowerzystów do pokonania trasy.

Rodziny z dziećmi zapraszamy do Seroczyna, gdzie prowadzona jest Mitowska Zagroda. Główne atrakcje obiektu bez wątpienia stanowią prowadzone przez gospodarzy warsztaty, kulinarne: pieczenie sękacza metodą tradycyjną, pieczenie chleba w piecu chlebowym, wyrób sera podpuszczkowego, kieszenie kapusty oraz warsztaty z plastyki obrzędowej podczas których, tworzone są kwiaty z bibuły, wycinanki z opłatka i papieru, ozdoby na choinkę, pisanki, palmy wielkanocne. Gospodarstwo znajduje się na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, którego walory przyrodnicze można podziwiać na rowerach udostępnionych przez gospodarzy obiektu. W agroturystyce znajduje się Muzeum „Pamiątki Regionalne”, w którym zgromadzono eksponaty, które wykorzystywano w gospodarstwie domowym i rolnym dawnej wsi. Gospodarze bardzo dbają o swoich gości przygotowując głównie potrawy regionalne przygotowane na bazie produktów lokalnych. W zagrodzie prowadzony jest sklepik, w którym można kupić pamiątki z gospodarstwa m.in. wyroby rękodzieła ludowego oraz konfitury owocowe, syropy z mniszka, róż i nadbużańskie nalewki owocowe.

Na najlepsze tradycyjne lody w gminie i okolicy zapraszamy do Lody tradycyjne DEC Sterdyń. Tworzone z pasją w tradycyjny, rzemieślniczy sposób według jednej, niezmienionej przedwojennej receptury.

Poniżej zamieszczamy listę gospodarstw agroturystycznych na terenie gminy oraz miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, w których warto się zatrzymać.