Jesteś tutaj: Start / GMINY / Miasto Siemiatycze

Miasto Siemiatycze

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

 

Siemiatycze to miasto powiatowe liczące blisko 15 tys. mieszkańców. Miasto leży 150 km od Warszawy, 100 km od Białegostoku.

    Zalew

Historia Siemiatycz jako miasta sięga połowy XVI w. Prawa miejskie nadał Siemiatyczom król Zygmunt August w 1542 r. W historii miasta niezwykle istotny był wiek XVIII. Rozwój w tym czasie miasto zawdzięczało ówczesnym właścicielom z rodu Sapiehów, w tym Księżnej Annie z Sapiehów Jabłonowskiej. Oświecona Księżna i jej zbiory przyrodnicze, geologiczne czy historyczne przyciągały do miasta gości z kraju i ze świata, wśród nich byli H. Kołłątaj, S. Staszic, I. Krasicki, S.A. Poniatowski, cesarz austriacki Józef II. W czasie przypadającym na okres zaborów, miasto przestało pełnić funkcję rezydencji magnackiej. W 1807 r. Siemiatycze przyłączone zostały do Cesarstwa Rosyjskiego. W lutym 1863 r. rozegrała się tu jedna z największych bitew Powstania Styczniowego zakończona klęską oddziałów powstańczych. W walkach zniszczona została znaczna część miasta, w tym pałac Jabłonowskich, którego nigdy potem nie odbudowano. Ożywienie gospodarcze nastąpiło w końcu XIX w. Rozwijał się przemysł włókienniczy. Czynne były cegielnie, kaflarnie, browary, gorzelnie, wytwórnia tytoniu, młyny, zakłady produkujące naczynia miedziane i mosiężne, zakład skórzany, kuźnie. Kolejnych zniszczeń nie szczędziły miastu I i II wojna światowa, zabudowa została zniszczona w 25%. Przez kolejne lata następował systematyczny rozwój miasta. Obecnie Siemiatycze wyróżniają się gospodarczo oraz turystycznie, w 2015 roku znalazły się wśród 10 najlepszych produktów turystycznych województwa podlaskiego. W tym samym roku na Placu Jana Pawła II stanął posąg Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Mosiężna figura została wzniesiona na cześć księżnej, która w XVIII w. opiekowała się i zarządzała miastem. Była jedną z najbogatszych oświeconych kobiet w ówczesnej Polsce. Obok posągu znajduje się kamienna ławeczka, na której można usiąść i odpocząć w otoczeniu ozdobnej roślinności.

Pomnik księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej

 Spędzając czas w Siemiatyczach warto zobaczyć:

- Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII w. - ul. 3 Maja
- dawny zespół klasztorny misjonarzy z XVIII w. - ul. 3 Maja
- Cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z XIX w. - ul. Powstania Styczniowego
- dawną oranżerię z przełomu XVIII/XIX w. - ul. Legionów Piłsudskiego
- sfinksy - ul. Pałacowa
- dawną synagogę z XVIII w. - ul. Zaszkolna
- dawny dom talmudyczny z XIX w. - ul. Pałacowa
- Cmentarz żydowski z XVIII w. - ul. Polna
- Kaplice:
Kaplicę cmentarną p.w. św. Anny z XIX w. - ul. Rogińskiego
Kaplicę cmentarną ewangelicką z przełomu XVIII/XIX w. - ul. Ciechanowiecka

 

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII w. 

 

Dawny zespół klasztorny misjonarzy z XVIII w.

Cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z XIX w.

Dawna oranżeria z przełomu XVIII/XIX w. 

Sfinks

 

Dawna synagoga XVIII w.

 

 Dawny dom talmudyczny z XIX w.

 

Cmentarz  żydowski XVIII w.

Kaplica cmentarna p.w. św. Anny z XIX w.

Kaplica cmentarna ewangelicka z przełomu XVIII/XIX w. 

WYPOCZYNEK:

Miasto Siemiatycze to doskonałe miejsce na wypoczynek z rodziną i przyjaciółmi i dobra lokalizacja do organizacji spotkań firmowych, wyjazdów szkoleniowych i zgrupowań sportowych.
Ze względu na duże obszary porośnięte lasami oraz najczystsze powietrze w kraju, region Podlasia nazywany jest „Zielonymi Płucami Polski”. Siemiatycze, jako dumny reprezentant tego regionu, mogą pochwalić się nie tylko otoczeniem lasów, lecz również posiadaniem trzech zbiorników wodnych, co czyni miasto znakomitym miejscem do zdrowego wypoczynku.

W okolicy zalewu nr 1 znajdują się: ścieżka pieszo-rowerowa, odkryty basen, boiska do siatkówki plażowej, trasa zdrowia, skatepark, boiska ORLIK. Przy zalewie nr 2 skorzystać można z mini siłowni, placu zabaw, wypozyczalni sprzętu wodnego. Kąpielisko na zalewie jest strzeżone a plaża szeroka. Przy zalewie nr 2 znajduje się także miejsce na grill lub ognisko.
Zalew nr 3 to oaza spokoju uczęszczana głównie przez wędkarzy.

Dla entuzjastów aktywnego wypoczynku Siemiatycze mają wiele do zaoferowania. W lesie przy zalewie nr 2 wytyczone zostały trasy biegowe, rowerowe i nordic walking, które zimą pełnią funkcję tras do narciarstwa biegowego. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji udostępnia halę widowiskowo-sportową z widownią na 715 miejsc, zarządza także kompleksami boisk wielofunkcyjnych (do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki), skateparkiem i stadionem.

       

Siemiatyckie Kino Pod Gwiazdami

Jedną z największych atrakcji w sezonie wakacyjnym jest Siemiatyckie Kino Pod Gwiazdami. W każdy weekend w lipcu i sierpniu, na leżakach przy zalewie nr 2, można uczestniczyć w bezpłatnych seansach filmowych.

Na uwagę zasługują odbywające się od lat cykliczne imprezy: Dni Siemiatycz (czerwiec), Międzynarodowy i Ogólnopolski Festiwal Tańców Polskich „O Podlaską Szyszkę” (lipiec), Międzynarodowy Festiwal „Kultura bez Granic” i Międzynarodowe Siemiatyckie Targi Pogranicza (lipiec), wydarzenia muzyczne Muzyczna Strona Siemiatycz (luty), Siemiatycze Blues - Rock Festiwal (sierpień) i imprezy sportowe Podlaski Festiwal Piłki Ręcznej (maj), Siemiatycka Wieczorna Dycha – bieg na 10 km ulicami miasta (maj), Triatlon Siemiatycki (sierpień) oraz zawody wędkarskie (czerwiec, lipiec, sierpień). Siemiatycze są także znanym ośrodkiem sportów motorowych.

W 2015 roku Siemiatycze otrzymały tytuł „Miasta przyjaznego środowisku i mieszkańcom”. Świeże powietrze, czysta woda, zielone lasy oraz szeroki wachlarz dostępnych aktywności rekreacyjnych czynią Siemiatycze miejscem, w którym każdy może poczuć bliskość natury i wypocząć.

Kino Pod Gwiazdami

GOSPODARKA:

Na terenie Siemiatycz działalność prowadzi około 1000 podmiotów gospodarczych. Wśród nich silnie rozwinięty jest sektor handlowo-usługowy. W zakresie działalności produkcyjnej i usługowej wyróżniają się: przetwórstwo drewna, przetwórstwo rolno - spożywcze, usługi transportowe i remontowo – budowlane. Z wyrobów produkcji lokalnej znane są głównie: parkiet, meble, wyroby betonowe oraz kafle. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części Miasta Siemiatycze położonej przy ul. Tadeusza Kościuszki zakłada przeznaczenie terenów pod zabudowę przemysłową i usługową. Plan obejmuje obszar o powierzchni około 108 ha.

Więcej na www.siemiatycze.eu

 

21 lipca 2016