Gmina Kosów Lacki

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Gmina Kosów Lacki położona jest we wschodniej części województwa mazowieckiego. Część terenu gminy współtworzy Nadbużański Park Krajobrazowy z rezerwatem przyrody „Bojarski Grąd”, natomiast cała gmina znajduje się na obszarze „Zielonych Płuc Polski”. Obszar gminy położony jest nad malowniczą rzeka Bug.

W gminie Kosów Lacki znajdują się poniższe zabytki:

 • Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiony został w 1907 r. według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Parafia należy do jednej z najstarszych w tym regionie. Kościół został wybudowany w stylu neogotyckim. Wewnątrz kościoła znajdują się zabytkowe rzeźby św. Piotra i Pawła z połowy XVIII w., obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII w i Matki Boskiej Różańcowej z XVII, konfesjonały i chrzcielnica z XVII w, a także zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne.
 • Zespoły rezydencjonalne charakterystyczne dla budownictwa dworkowego zachodniego Podlasia, m.in. zespoły dworsko – parkowe w Dębach Nowych i Tosiach oraz drewniany dwór w Nowej Wsi.
 • Młyn wodny w Jakubikach. Najcenniejszy drewniany młyn wodny na obszarze gminy.

Miejscem odwiedzanym przez turystów jest obóz zagłady Żydów w Treblince, założony przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Obok obozu znajdował się także karny obóz pracy, w którym przetrzymywano Polaków i Żydów, zmuszając ich do niewolniczej pracy w miejscowej żwirowni. Warte uwagi jest także Muzeum Walki i Męczeństwa Treblinka.

Na obszarze gminy można spotkać wiele przydrożnych kapliczek, figur i krzyży.

 • Kapliczki z drewnianymi figurami Chrystusa Frasobliwego i Świętego Jana Nepomucena w pozostałościach parku dworskiego z XVIII wieku w Kosowie Lackim
 • Kapliczka z drewnianą rzeźbą Świętego Jana Nepomucena w Wólce Okrąglik
 • Murowana kapliczka w Chruszczewce Włościańskiej
 • Kapliczka słupowa w Maliszewie Starej

Warto dodać, iż Kosów Lacki słynie z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej – OSM Kosów Lacki oraz z Zakładów mięsnych Świderscy.

Rodzinom z dziećmi lecz nie tylko polecamy Stadninę Koni w Nowej Wsi Kosowskiej. Gospodarze oferują naukę jazdy konnej na terenie stadniny. Osobom początkującym została przygotowana ogrodzona ujeżdżalnia, na której pod okiem instruktora można rozpocząć przygodę z jeździectwem. Osobom bardziej doświadczonym organizowane są wyjazdy w teren w otoczeniu lasów, pól i łąk. Natomiast zimą organizowane są kuligi dla dzieci i dorosłych podczas, których można się rozgrzać zimową herbatką, czy też przy ognisku z kiełbaską. Podczas wycieczek dzieci mogą zwiedzić stadninę, uzyskać informacje na temat dawnych narzędzi używanych w gospodarstwach polskiej wsi oraz spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku sportowego pod okiem opiekuna. Po takiej ilości atrakcji polecamy udać się do karczmy w której można zjeść pyszny posiłek. Jeśli zechcecie zostać na dłużej, polecamy domki typu holenderskiego, które znajdują się w pięknym otoczeniu stawów, zieleni i lasu.

Na pograniczu województwa mazowieckiego i podlaskiego w Henrysinie prowadzona jest Agroturystyka Latosowo. Gospodarstwo z każdej strony otoczone jest lasami i polami zatem okolica zachęca do pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych podczas których można natknąć się na grzyby lub jagody. Gościom przygotowywane są posiłki w większości oparte o własne produkty: sery kozie i krowie, wędliny, przetwory, warzywa i owoce. W Latosowie prowadzone są także warsztaty m.in. wyrobu sera podpuszczkowego, kiełbasy, sękacza, dekorowania jajek woskiem, domowego wyrobu wędlin, dań z jadalnych chwastów oraz produkcja domowych kosmetyków. Prowadzone są także profesjonalne szkolenia akwarystyczne oraz zoologiczne.

Poniżej przedstawiamy krótki spis miejsc noclegowych na obszarze gminy Kosów Lacki:

 • Gospodarstwo agroturystyczne i zagroda edukacyjna Latosowo – Henrysin 2b, Kosów Lacki;
 • Gospodarstwo agroturystyczne Teresa Marszał – ul. Kolejowa 49, Kosów Lacki;
 • Agroturystyka Zofia Kanabrocka – ul. Małkińska 2, Kosów Lacki;
 • Gospodarstwo agroturystyczne „Stadnina Koni” – Nowa Wieś 58c;
 • Gospodarstwo agroturystyczne „U Ewy” – Albinów 4;
 • Gospodarstwo agroturystyczne – Albinów 6;
 • Sala U Jakuba – ul. Pańska 8, Kosów Lacki.