Gmina Repki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Gmina Repki położona jest we wschodniej części województwa mazowieckiego na obszarze „Zielonych Płuc Polski”. Na jej terenie znajduje się wiele zabytków architektury oraz zabytków sztuki sakralnej m.in.: Dwór drewniany z końca XVIII wieku w Karskich, Kościół pw. Świętej Trójcy z 1858 roku wraz z dzwonnicą w Wyrozębach, Kościół pw. św. Jerzego z 1738 roku w Sawicach (niegdyś cerkiew unicka) co sprawia, że gmina jest atrakcyjna turystycznie.

Obszar gminy jest wyjątkowo cenny pod względem posiadanych walorów przyrodniczych. Na jego terenie występuje Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu oraz Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Bugu”, natomiast w Repkach znajduje się Rezerwat przyrody „Śnieżyczki”.  

Jeśli tak jak właściciele Galerii RE – Pracowni Sztuki Użytkowej kochasz drewno, naturę i sztukę to w Skrzeszewie (8 km od Repek) znajduje się miejsce idealne dla Ciebie. Jest to miejsce, w którym tworzone są meble oparte na tradycyjnym rzemiośle, a także ikony. Właściciele realizują swoje autorskie projekty oraz współpracują z architektami i projektantami wnętrz.

Miłośnicy rowerów, mogą spróbować swoich sił pokonując trasę Szlaku Unitów Sokołowskich poprowadzoną przez gminę Repki. Trasa rozpoczyna się w Sokołowie Podlaskim a kończy się w Grodzisku (gm. Sabnie). 

Zwiedzając tereny gminy warto wstąpić do „Domu letniskowego” w Wasilewie Szlacheckim oddalonego od Repek 14 km, który położony jest na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.  Wasilew Szlachecki jest idealnym miejscem dla wędkarzy. Miejscowość położona jest nad rzeką Bug bogatą w sandacze, szczupaki i sumy. Okolica zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek, a lasy w okresie jesiennym obfitują w grzyby oraz owoce leśne zatem są rajem dla grzybiarzy. W trosce o najmłodszych gości agroturystyka posiada plac zabaw z piaskownicą oraz huśtawki.

W oddalonej o 4 km od Repek miejscowości Wierzbice Górne na wzgórzu w zagajniku brzozowym prowadzona jest agroturystyka „Brzozowisko”. Lokalizacja siedliska w otoczeniu lasów jest rajem dla ornitologów, gdyż mają oni możliwość fotografowania i obserwacji przeróżnych gatunków ptaków. Malownicza okolica zachęca do nordic walkingu oraz wycieczek rowerowych. Właściciele specjalizują się również w sprzedaży produktów pszczelich oraz miodów odmianowych pochodzących z własnej pasieki.

Wyjątkowym obiektem na obszarze gminy Repki jest VillaPodlachia położona wśród pól, łąk i lasów. Przez posiadłość przepływa dopływ rzeki „Myśla”, której meandry wśród olszyn dają wytchnienie gościom w upalne dni. Atrakcją Villi Podlachia są krowy rasy szkockiej, hodowane na wolnym wybiegu oraz otoczenie nieskażonej przyrody, która niewątpliwie zachęca do skorzystania z jej usług.

Będąc na obszarze gminy warto wstąpić do Skrzeszewa, gdzie od 1963 roku prowadzona jest Pasieka Nadbużańska, natomiast najlepszą mąkę na terenie gminy produkuje Młyn Zbożowy „Bracia Górscy” Spółka Jawna.