Gmina Perlejewo

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Gmina Perlejewo jest najdalej na zachód wysuniętą gminą powiatu siemiatyckiego. Położona jest w strefie nadbużańskiej oraz na obszarze „Zielonych Płuc Polski”, co niewątpliwie wpływa na atrakcyjność pod względem turystycznym i rekreacyjnym.

Wędkarze, miłośnicy spływów kajakowych oraz amatorzy czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu, będą zachwyceni podczas spędzania wolnych chwil w dolinie rzeki Bug oraz Pełchówki. Natomiast lato i jesień to zdecydowanie czas dla grzybiarzy, tereny przybrzeżne i lasy obfitują w grzyby i owoce leśne.

Atrakcję gminy stanowią zabytkowe obiekty m.in.:

  • Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Perlejewie;
  • Kościół pw. św. Jana Chrzciciela z 1948-1962 roku w Grannem z wyposażeniem z XVIII i XIX wieku;
  • Kapliczka z końca XVIII wieku przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Grannem;
  • Kapliczka przydrożna z 1909 roku w Miodusach – Inochach;
  • Trzy kapliczki przydrożne w Twarogach Lackich;
  • Cmentarz parafialny z II poł. XIX wieku w Perlejewie;
  • Dworek z I poł. XIX w Wiktorowie;
  • Obelisk upamiętniający bitwę stoczoną w dniu 24 lipca 1792 w obronie Konstytucji 3-go Maja w miejscowości Granne.

Miłośnikom historii jako konieczny punkt wycieczki polecamy wycieczkę do miejsca historycznej przeprawy znajdującej się na rzece Bug w Grannem (oddalone o 6 km od Perlejewa). Przeprawa pochodzi z przełomu XVIII/XIX wieku, z której prawdopodobnie korzystały wojska Napoleona.

Atrakcją w Grannem jest Nadbużańskie Centrum Turystyczne, w którym turystom udostępnione są wiaty ogniskowe, wypoczynkowe pokoje oraz pokoje pobytu dziennego. Można także obejrzeć wystawy rękodzieła oraz dawnych przedmiotów użytkowych.

Natomiast rowerzystom polecamy wycieczkę ścieżką rowerową „Bug rajem dla turysty”, która wytyczona jest przez miejscowości gminy Perlejewo. Podczas wycieczki warto wstąpić do pana Wojciecha wypiekającego w Twarogach Mazurach najlepszy w gminie chleb na zakwasie.

Dorosłych poszukujących wytchnienia wśród natury oraz naturalnych smaków zachęcamy do odwiedzenia Głodów, oddalonych 10 km od Perlejewa. Prowadzone jest tam gospodarstwo agroturystyczne Holistyczne ujęcie – błogi wypoczynek nad Bugiem nazywane podlaską oazą ciszy i spokoju. Jest to miejsce dla osób potrzebujących odpoczynku ale nie tylko. Holistyczne ujęcie otoczone jest piękną nadbużańską naturą, która zachęca do romantycznych spacerów, spływów kajakowych oraz błogiego lenistwa, a posiłki przygotowywane są na bazie lokalnych i sezonowych produktów.

Jeśli jesteś miłośnikiem starej architektury i potrzebujesz odpoczynku? Dwór Podlaski wybudowany w 1863 roku jest idealnym miejscem dla Ciebie. Przekraczając próg poczujesz przyjemny zapach starego drewna, a ceglana podłoga sprawi, że przeniesiesz się w czasie. Podczas pobytu goście mogą skorzystać z basenu, wiaty oraz ogrodu. Natomiast wieczorami można zrelaksować się przy ognisku. Warto, też skorzystać z udostępnionych przez właścicieli rowerów i wybrać się na wycieczkę po nadbużańskim obszarze.